452.jpg

Senior General Ledger Accountant
Numer referencyjny: SA/AT/K  Miejsce pracy: Łódź
ZAKRES OBOWIĄZKÓW:

Responsibilities

  • IC invoicing (payable and receivable) processing
  • Monthly account reconciliations
  • Mirror account transactions processing
  • Accruals processing
  • Support for monthly cost center analysis for CC managers
  • HQ budget files preparation
  • FA file coordination (in terms of monthly and budget reporting)
  • Depreciation booking
  • Exchange rates update in ERP
  • Management fee invoicing
  • Revaluation run for bank balances / AP & AR subledgers
  • IC loan interest booking
  • Hedge adjustment
  • Recurring journals booking
  • Input actual monthly CAPEX spent
  • Reconcile FA/IA register to Trial Balance
  • Providing coding for supplier invoices
  • Owner of internal controls for HQ
  • Oversight of AP process
  • Group reporting to HFM system (including IC reporting)
  • Following up on open BS items
  • Management of the entity in ERP system (open/close periods, new accounts creation etc.)
WYMAGANE:

Qualifications

  • Min 5 years’ experience in business with min. 3 years’ experience in GL / controlling
  • Accounting / Finance degree is a must
  • Knowledge of accounting standards and IFRS (working in SOx controlled environment will be an asset)
  • Fluent English speaker
  • Intermediary German speaker would be an asset
  • Excellent knowledge of MS Excel

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w mojej aplikacji dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesów rekrutacyjnych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 2135, 2281, z 2016 r. poz. 195, 677).